O PROJEKCIE

Przerwa na poezję, czyli 7. edycja akcji Wiersze w mieście

Wiersze w mieście to szereg akcji prezentujących najnowszą poezję w przestrzeni publicznej Warszawy.

Tegoroczna, siódma edycja odbywa się pod hasłem PRZERWA.

Jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby zamiast przerw na reklamę były przerwy na wiersze? Czy mielibyśmy więcej otwartości wobec świata i siebie nawzajem? Siódma odsłona akcji Wiersze w mieście pozwoli się o tym przekonać już od 20 kwietnia do 21 maja. To będzie miesiąc poetyckiej uważności spod znaku prawdziwego mindfulness.

– Przerwa bywa przyjemna, pozwala odpocząć od obowiązków, nabrać sił. Bywa też gwałtowna, jak przerwana wpół wypowiedź, rozmowa czy relacja, której zakończenia nie chcemy. Albo złowieszcza, jak wtedy, gdy trzeba wszystko przerwać i walczyć o wolność lub uciekać z kraju ogarniętego wojną. Tegoroczne wiersze pokazują różnorodność podejść zarówno do hasła przewodniego, jak i do samej poezji – mówi kuratorka projektu, poetka Natalia Malek, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia. Przerwa to hasło Wierszy w mieście, oraz motyw przewodni utworów, które przez cały miesiąc będzie można zobaczyć w przestrzeni publicznej Warszawy, poczytać na stronie www.wierszewmiescie.eu i na wystawie przy warszawskiej siedzibie Rumuńskiego Instytutu Kultury, a także posłuchać w specjalnym podcaście w serwisie Spotify. 

Popularyzującej europejską poezję akcji towarzyszy inicjatywa #przerwanawiersze. Organizatorzy wydarzenia zachęcają, by znaleźć czas na wiersz w dowolnym momencie dnia. W chwili stresu oderwać się od pracy i zanurzyć w poezję, podczas zakupów przystanąć i przeczytać fragment ulubionego utworu, spacerując – posłuchać poetyckiego podcastu. Nie śledzić newsów ze świata czy mediów społecznościowych – zamiast tego przez kilka minut skoncentrować się wyłącznie na poezji, poczuć słowo, frazę, wers. Twórcy akcji przekonują, że odkrywanie warstwowej, „cebulowej” struktury wiersza to doskonałe ćwiczenie z uważności, której brakuje w codziennym życiu. Warto zwolnić tempo, skupić się na wrażeniach, jakie wywołuje poezja, zapytać innych o odczucia. 

Organizatorzy akcji zadbają także o to, by można było posłuchać wierszy na żywo i porozmawiać ze współczesnymi poetami.

21 kwietnia o godzinie 18.00 w księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul Foksal 17 w Warszawie odbędzie się spotkanie inauguracyjne „Wierszy w mieście”. Wezmą w nim udział: kuratorka Natalia Malek, Dominik Bielicki, poeta i matematyk znany ze swojego zainteresowania miejskością, autor m.in. książki Pawilony i laureat Nagrody Literackiej Gdynia, oraz Tomasz Bąk, poeta i ekonomista, autor m.in. zbioru wierszy Utylizacja. Pęta miast, uhonorowany m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. 

Tradycyjnie już, miłośnicy poezji z całej Polski będą mogli wziąć udział w konkursach i akcjach specjalnych, które będą się odbywały w kanałach społecznościowych Wierszy w mieście. 

W 2023 roku organizację Wierszy w mieście wsparły:

Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Ambasada Belgii – Delegacja Flandrii, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut Camoesa, Rumuński Instytut Kultury, Słowacki Instytut Kultury

oraz Miasto Stołeczne Warszawa 

w partnerstwie z:

Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Grupą Badawczą Otra Iberia, Instytutem Etxepare, Centrum Studiów Katalońskich UAM, Stowarzyszeniem Języka i Kultury Mirandyjskiej, Centrum Studiów Galisyjskich oraz Xunta de Galicia  

Partner honorowy:

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Patroni medialni:

RDC
Booklips
4free.waw.pl
Magazyn Mały Format

NATALIA MALEK (1988) – polska poetka, tłumaczka, z wykształcenia amerykanistka. Autorka pięciu książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014), Kord (2017), Karapaks (2020) i ostatnio: Obręcze (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 oraz Nagrody–Stypendium im. Adama Włodka 2017. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Kuratorka projektu Wiersze w mieście.

OLA WASILEWSKA (1989) - wideoklipperka, słowoskładaczka, pracownica poezji. Tworzy wideowiersze we współpracy z poetkami i poetami oraz twórcami muzykami. Jej klipy wyróżniano na festiwalach animacji (Animafest Zagrzeb, O!PLA 2021), wyświetlano w programach TV (Xięgarnia), wystawiano w galeriach. Do VII edycji Wierszy w mieście przygotowała 18 klipów poetyckich.